«Тіньова» заробітна плата
«Тіньова» заробітна плата

Поділитися новиною:

«Тіньова» заробітна плата

Важливим аспектом сьогодення є вирішення питань легалізації трудових відносин з найманими працівниками з метою детінізації зайнятості населення та легалізації заробітної плати на підприємствах, в організаціях та установах і у фізичних осіб, які використовують найману працю. Актуальність теми легалізації заробітної плати та детінізації зайнятості населення існує і в Дворічанському районі, оскільки низькі показники розміру середньомісячної заробітної плати працівників та легалізації найманої праці.

За оцінками експертів різних інституцій 40-50 відсотків заробітної плати виплачується працівникам за різними тіньовими схемами. Отримуючи заробітну плату «в конверті», працівник робить серйозне  правопорушення – ухилення від оподаткування. Тож від власної байдужості й мовчазної бездіяльності кожен «трудовий нелегал» втрачає трудову пенсію, відпускні за час щорічної відпустки, суму індексації заробітної плати у зв’язку із зростанням цін. Крім цього, «тіньова» заробітна плата позбавляє працівника на отримання  допомоги по тимчасовій непрацездатності в зв’язку з хворобою (лікарняні), а жінки - ще і допомоги по вагітності і пологах; допомоги по безробіттю, розмір якої залежить від офіційного середньомісячного заробітку, ряду інших соціальних виплат, в тому числі, у разі втрати годувальника.

Гідна оплата праці трудівників — це не благодійність, а турбота роботодавця про забезпечення рівня життя підлеглих, піклування про їхнє соціальне забезпечення в майбутньому.

Закон поклав відповідальність за сплату страхових внесків на страхувальників-роботодавців, тому сьогодні вони мають забезпечити право на пенсію своїм найманим працівникам.

Але парадокс нашого життя полягає в тому, що нерідко на межі бідності і соціальної незахищеності опиняється навіть працююча людина. Деякі роботодавці, намагаючись отримати великі прибутки, виплачують своїм працівникам  зарплату неофіційно — в “конвертах“, не сплачуючи податків, чим не тільки обкрадають бюджет держави, а й позбавляють своїх найманих працівників гідного соціального захисту та належної пенсії. І як недивно, останні свідомо на це погоджуються.  Більшість таких людей не задумується, що обкрадають самі себе. Маючи дуже сумнівний виграш сьогодні, можна одержати однозначний програш у майбутньому. Адже, виходячи з мізерної офіційної зарплати, йому нарахують мізерну пенсію.

З великою кількістю працівників роботодавці взагалі не укладають трудові угоди з метою мінімізації витрат та отримання максимального прибутку. Від несплати податків та внесків з тіньових доходів район втрачає великі суми доходів до бюджету, Пенсійного  та інших страхових фондів, а працівники залишаються без відповідного соціального захисту та пенсійного забезпечення.

У зв’язку з цим необхідно зауважити, що кожному працівнику та роботодавцю-підприємцю корисно знати, що їхні трудові взаємовідносини регулюються ст.24-1 КЗпП. Застраховані особи повинні відстоювати свої права. Відповідно до статті 16 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» громадянам надано право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків і вимагати їх сплату, в тому числі в судовому порядку. Тому кожна застрахована особа може цікавитися відображенням заробітної плати у системі персоніфікованого обліку відомостей, що роботодавець подає до Пенсійного фонду, і вимагати від роботодавця повної сплати страхових внесків. Відомості персоніфікованого обліку усувають можливість «заробляти» право на пенсію для громадян, зайнятих у тіньовому секторі економіки.

 Шановні працюючі громадяни, не давайте себе обманювати!   Наполягайте на укладенні  трудових угод, колективних договорів та відстежуйте  повноту  сплати  страхових внесків вашими роботодавцями. З усіма питаннями звертайтесь до Дворічанської районної державної адміністрації, управління соціального захисту населення, Куп’янського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області та до Салтівської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області.

 

                                                             Управління соціального захисту населення

  Дворічанської райдержадміністрації

Web-адреса: dvorichna-rda.gov.ua/news/id/8887 | Переглядів: 125Дата публікації: 08:30 02.06.2017
Пошук
Консультації з громадськістю
Консультація міністра юстиції України Павла Петренка
Міжрегіональне управління НАДС у Харківській та Сумській областях інформує
...
Анонс подій
Подій не заплановано
Посилання  

 

Версія для слабо- зорих