Пам’ятаймо минуле заради майбутнього
Пам’ятаймо минуле заради майбутнього

Поділитися новиною:

Пам’ятаймо минуле заради майбутнього

До 110-річчя народження Дорошенко Олександра Давидовича в районному краєзнавчому музеї була проведена тематична лекція

Пам’ятаймо минуле заради майбутнього

(До 110-ї річниці з дня народження О.Д.Дорошенка з с. Путнікове)

23 лютого ми відзначили День Захисника Вітчизни .

У цей день ми згадуємо і вшановуємо імена тих, хто на різних етапах розвитку нашої країни боронив рідну землю.

З історії нашої країни ми бачимо , що на долю наших людей випало чимало різних випробувань, які вони долали з честю і самовідданістю. Подвиги цих людей нам вкотре доказують те , що захист Батьківщини є священним обов’язком кожного з нас. Для нас, дворічан . це не є виключенням , адже на нашій землі народилося чимало героїв, подвиги яких навіки вписані в історію не лише Дворічанщини , а й усієї країни .Про одного з таких героїв хочеться сьогодні згадати і вшанувати пам'ять про цю добру і чуйну , а в водночас мужню і героїчну людину, життєвий шлях якої був дуже короткий , але яскравий і тернистий.

Хто ж такий Олександр Давидович Дорошенко ?

Народився Олександр Давидович в 1902 році в с. Путникове Дворічанського району в селянській сім’ї. З 10 років Сашко вимушений був батракувати. Пас куркульську і поміщицьку худобу. Але від природи тямущого Сашка завжди тягло до навчання , яке йому майже не вдавалося отримувати через гірке злиденне життя сім’ї та найми. І лише взимку , коли не потрібно було пасти череду , Сашко мав змогу ходити до школи та насолоджуватися читанням книг., з яких він черпав безмірні знання . котрі допомогли йому в подальшому дорослому та тяжкому житті.

Після Жовтневої революції Олександра обирають секретарем сільського комітету бідноти , де він веде активну роботу по розподілу поміщицької та куркульської землі. Звичайно , куркулі не могли змиритися з тим , що бідняцький син забирає у них землю , і наймали голоту, яка всіляко переслідувала Олександра. Одного разу його навіть було поранено.

 У 1920-му році Олександр стає червоноармійцем окремої кавалерійської бригади Південного фронту,яка бореться проти білогвардійців. Боротьба з білогвардійцями стала першим його бойовим хрещенням.

Після війни Олександр Давидович знову повертається у рідне село. Тут його обирають головою Рідкодубівської сільради , тут його приймають  до лав ленінської партії. Згодом працює секретарем дворічанського повітового комітету партії, веде непримириму боротьбу з тими, хто намагається зазіхнути на Радянську владу.

У 1923 році реввійськомітет , набравши групу допризовників на військову підготовку , призначив Дорошенка , як обізнаного і дисциплінованого військового ,командиром одного із взводів .Щодня він проводив навчання , читав призовникам газети , організовував бесіди. Взвод став кращим за інші по політичній і бойовій підготовці.

Через деякий час Олександр Давидович знову пов’язує своє життя зі службою в Червоній армії, і тепер , як виявилося , назавжди. Здібний , досвідчений і грамотний червоноармієць за короткий час стає політруком роти, командиром роти, військовим комісаром зенітного артдивізіону – такий його шлях до 1933 року.

У 1933-му О.Д.Дорошенко вступає до Військово-політичної академії ім. Леніна в Ленінграді, після закінчення якої,його призначають військовим комісаром 25-ї Чапаєвської дивізії в м. Полтава.

Бригадний комісар Олександр Давидович Дорошенко докладає всіх зусиль для зміцнення обороноздатності армії, виховує в бійців високі політичні і моральні якості. Він стає відомим і авторитетним воєначальником. Цього симпатичного молодого військового знали не лише в армійських кругах , а й в трудових колективах де він проводив бесіди щодо надання допомоги Червоній армії. І невипадково трудівники Кременчука у 1937 році висунули його кандидатом у депутати Верховної Ради СРСР першого скликання.

Коли у рідному селі дізналися про цю новину , то відразу ж написали листа до виборців Кременчуцького виборчого округу, в якому виразили слова гордості і честі за висловлення довіри до Олександра Давидовича , який виріс і змужнів на Дворічанській землі.

 У грудні 1937-му О.Д.Дорошенко , після обрання його депутатом Верховної Ради СРСР першого скликання від Кременчуцької виборчої округи звертається до своїх виборців зі сторінок газети «Робітник Кременчуччини» : «Я, обраний вами депутат Верховної Ради СРСР, приношу всім трудящим Кременчуцької виборчої округи мою глибоку вдячність за довір’я нашої партії, за довір’я і велику честь, яку ви виявили мені, рядовому бійцю цієї славної партії. Ваше довір’я збільшило мої сили, бажання і енергію для боротьби за дальше торжество комунізму».

Коли Олександра Давидовича було обрано депутатом, його громадянська активність ще більше зросла .Він бере участь у роботі сесій Верховної ради СРСР, веде роз’яснювальну роботу  серед військовослужбовців та цивільного населення щодо положення Конституції СРСР 1936 року, яка закріпила в країні перемогу соціалістичних суспільних відносин.

З 1938 по 1939 роки Олександр Давидович  служив у м. Одеса бригадним комісаром 12 Армії, був членом Воєнної Ради в Воєнній Раді Одеської групи військ.

Велика Вітчизняна війна 1941-1945 р.р. вривається в життя 40-річного комісара,коли він уже несе службу в іншій дивізії. Тяжкі випробування у роки війни випали на долю не лише Олександра Давидовича , а й всієї дивізії. Олександр Давидович , як і тоді , в двадцяті роки , грудьми став на захист своєї Вітчизни. Бійці , якими командував комісар, дивлячись на мужність і відвагу свого командира , захищали від ворога кожну п’ядь своєї рідної землі.

У 1942 році дивізія , в якій воював Олександр Давидович , стримувала наступ ворожих військ під Харковом на ізюмському напрямку.

Про вимушений відхід наших військ Олександр Давидович написав у листі до своїх доньок Віри та Оленки , який датований 4 травня 1942 року. В цьому листі  він написав щоб рідні не хвилювалися за нього , адже війна на те й війна , й з фріцами буде покінчено і настане краще життя. Але поряд зі словами  віри і надії , Олександр Давидович описав про увесь жах війни , що вони наче потрапили у житло справжнього демона. І це була жахлива реальність . ілюзій не було , однак Олександр Давидович все ж таки вірив  у перемогу.

У кінці травня 1942 року дивізія понесла значних втрат. Окремі загони наших бійців потрапили в оточення . Одним із таких загонів командував і Дорошенко. Але сили були не рівні .Наші воїни боролися до останнього патрону

Чи вдалося вибратися з цього житла демона нашому комісару?Ні, не вдалося .25 травня 1942 року наш земляк О.Д.Дорошенко загинув в одному з боїв в районі Балаклії , як істинний герой своєї рідної землі…

З того часу чимало плинуло води , але пам'ять про свого земляка свято шанують на Дворічанській землі .Приміром, в Рідкодубівській школі в музейній кімнаті регулярно проводяться уроки пам’яті біля стенду , де зібрані матеріали про життєвий шлях видатного земляка. У Дні скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні в районному краєзнавчому музеї також проводяться різні заходи на яких згадується ім’я славетного червоного комісара .

Пам'ять про свого родича свято зберігають і в родині племінниці Олександра Давидовича Нюшко Світлани Андріївни з с. Жовтневого. А особливо горді за нього  дві доньки (молодша донька Віра мешкає в Сімферополі, а старша Олена – в Брянську), які будуть розповідати ще не один раз своїм нащадкам про подвиги їх батька , якого народила Дворічанська земля.

 Бригадний комісар це...

Web-адреса: dvorichna-rda.gov.ua/news/id/1250 | Переглядів: 286Дата публікації: 13:39 24.02.2012
Пошук
Консультації з громадськістю
Консультація міністра юстиції України Павла Петренка
Міжрегіональне управління НАДС у Харківській та Сумській областях інформує
...
Анонс подій
18.06.2019
08:00 - Оперативна нарада голови райдержадміністрації І. ГРИГОРЕНКО з заступником голови та керівником апарату райдержадміністрації з вирішення поточних питань Оперативна нарада голови райдержадміністрації І. ГРИГОРЕНКО з заступником голови та керівником апарату райдержадміністрації з вирішення поточних питань Організатор:С. Нейман – керівник апарату райдержадміністрації Час проведення:18.06.2019 08:00 Місце проведення:Кабінет голови райдержадміністрації
09:00 - Апаратна нарада з керівниками структурних підрозділів райдержадміністрації, діяльність яких спрямовує та контролює голова райдержадміністрації Апаратна нарада з керівниками структурних підрозділів райдержадміністрації, діяльність яких спрямовує та контролює голова райдержадміністрації Організатор:С. Нейман – керівник апарату райдержадміністрації Час проведення:18.06.2019 09:00 Місце проведення:Кабінет голови райдержадміністрації
09:00 - Апаратна нарада з керівниками підпорядкованих структурних підрозділів райдержадміністрації Апаратна нарада з керівниками підпорядкованих структурних підрозділів райдержадміністрації Організатор:С. Нейман – керівник апарату райдержадміністрації Час проведення:18.06.2019 09:00 Місце проведення:Райдержадміністрація, кабінет № 30
09:00 - Апаратна нарада з керівниками підпорядкованих структурних підрозділів райдержадміністрації Апаратна нарада з керівниками підпорядкованих структурних підрозділів райдержадміністрації Організатор:Л.Чудік - заступник голови райдержадміністрації Час проведення:18.06.2019 09:00 Місце проведення:Райдержадміністрація, кабінет № 24
09:00 - Особистий прийом громадян заступником голови райдержадміністрації Л. ЧУДІК Особистий прийом громадян заступником голови райдержадміністрації Л. ЧУДІК Організатор:В. Катеренюк – начальник загального відділу апарату райдержадміністрації Час проведення:18.06.2019 09:00 Місце проведення:Громадська приймальня
09:00 - Семінар для опікунів та піклувальників з питань надання пільгової допомоги дітям-сиротам та дітям позбавленим батьківського піклування Семінар для опікунів та піклувальників з питань надання пільгової допомоги дітям-сиротам та дітям позбавленим батьківського піклування Організатор:Н. Коваль – начальник відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Час проведення:18.06.2019 09:00 Місце проведення:Відділ освіти, молоді та спорту
10:00 - Навчальні заняття для вчителів початкових класів спецкурсу «Формування математичної компетентності молодших школярів» у межах запровадження Концепції «Нова українська школа» Навчальні заняття для вчителів початкових класів спецкурсу «Формування математичної компетентності молодших школярів» у межах запровадження Концепції «Нова українська школа» Організатор:Н. Коваль – начальник відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Час проведення:18.06.2019 10:00 Місце проведення:Дворічанська ЗОШ І-ІІІ ст.
13:00 - Особистий прийом громадян заступником голови райдержадміністрації Л. ЧУДІК Особистий прийом громадян заступником голови райдержадміністрації Л. ЧУДІК Організатор:В. Катеренюк – начальник загального відділу апарату райдержадміністрації Час проведення:18.06.2019 13:00 Місце проведення:Громадська приймальня
15:00 - Селекторна нарада обласної державної адміністрації під головуванням заступника голови обласної державної адміністрації Данієляна В.Р. з питання: «Про стан реалізації бюджетної програми «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів, спрямованих на розвиток системи охорони зд Селекторна нарада обласної державної адміністрації під головуванням заступника голови обласної державної адміністрації Данієляна В.Р. з питання: «Про стан реалізації бюджетної програми «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості» у поточному році» Організатор:С. Нейман – керівник апарату райдержадміністрації Час проведення:18.06.2019 15:00 Місце проведення:Кабінет голови райдержадміністрації
19.06.2019
день - Засідання постійно діючої комісії з питань розгляду звернень громадян (голова комісії І. ГРИГОРЕНКО, голова райдержадміністрації) Засідання постійно діючої комісії з питань розгляду звернень громадян (голова комісії І. ГРИГОРЕНКО, голова райдержадміністрації) Організатор:В. Катеренюк – начальник загального відділу апарату райдержадміністрації Час проведення:19.06.2019 (протягом дня) Місце проведення:Кабінет голови райдержадміністрації
08:00 - Оперативна нарада голови райдержадміністрації І. ГРИГОРЕНКО з заступником голови та керівником апарату райдержадміністрації з вирішення поточних питань Оперативна нарада голови райдержадміністрації І. ГРИГОРЕНКО з заступником голови та керівником апарату райдержадміністрації з вирішення поточних питань Організатор:С. Нейман – керівник апарату райдержадміністрації Час проведення:19.06.2019 08:00 Місце проведення:Кабінет голови райдержадміністрації
09:00 - Навчальні заняття для вчителів початкових класів спецкурсу «Формування математичної компетентності молодших школярів» у межах запровадження Концепції «Нова українська школа» Навчальні заняття для вчителів початкових класів спецкурсу «Формування математичної компетентності молодших школярів» у межах запровадження Концепції «Нова українська школа» Організатор:Н. Коваль – начальник відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Час проведення:19.06.2019 09:00 Місце проведення:Дворічанська ЗОШ І-ІІІ ст.
09:00 - Книжкова виставка «Мертвим не болить, але болить живим»: 95 років від дня народження Василя Володимировича Бикова (1924-2003), білоруського письменника, літературного критика, публіциста Книжкова виставка «Мертвим не болить, але болить живим»: 95 років від дня народження Василя Володимировича Бикова (1924-2003), білоруського письменника, літературного критика, публіциста Організатор:О. Рєзнік – в.о. директора ЦБС Час проведення:19.06.2019 09:00 Місце проведення:Дитяча районна бібліотека
10:00 - Узагальнення інформації про попередній набір учнів до 1-х, 10-х класів Узагальнення інформації про попередній набір учнів до 1-х, 10-х класів Організатор:Н. Коваль – начальник відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Час проведення:19.06.2019 10:00 Місце проведення:Відділ освіти, молоді та спорту
20.06.2019
08:00 - Оперативна нарада голови райдержадміністрації І. ГРИГОРЕНКО з заступниками голови та керівником апарату райдержадміністрації з вирішення поточних питань Оперативна нарада голови райдержадміністрації І. ГРИГОРЕНКО з заступниками голови та керівником апарату райдержадміністрації з вирішення поточних питань Організатор:С. Нейман – керівник апарату райдержадміністрації Час проведення:20.06.2019 08:00 Місце проведення:Кабінет голови райдержадміністрації
09:00 - Особистий прийом громадян головою райдержадміністрації І. ГРИГОРЕНКО Особистий прийом громадян головою райдержадміністрації І. ГРИГОРЕНКО Організатор:В. Катеренюк – начальник загального відділу апарату райдержадміністрації Час проведення:20.06.2019 09:00 Місце проведення:Громадська приймальня
09:00 - Засідання районної комісії по розгляду заяв з питань призначення житлових субсидій та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. Засідання районної комісії по розгляду заяв з питань призначення житлових субсидій та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. Організатор:Н. Скоропльот – начальник Управління соціального захисту населення райдержадміністрації Час проведення:20.06.2019 09:00 Місце проведення:смт Дворічна, вул. 35 Гвардійської дивізії, 9, кабінет № 11
09:00 - Заходи у пришкільних таборах відпочинку до 125 річниці заснування Міжнародного Олімпійського Комітету Заходи у пришкільних таборах відпочинку до 125 річниці заснування Міжнародного Олімпійського Комітету Організатор:Н. Коваль – начальник відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Час проведення:20.06.2019 09:00 Місце проведення:Пришкільні табори відпочинку
09:00 - Навчальні заняття для вчителів початкових класів спецкурсу «Формування математичної компетентності молодших школярів» у межах запровадження Концепції «Нова українська школа» Навчальні заняття для вчителів початкових класів спецкурсу «Формування математичної компетентності молодших школярів» у межах запровадження Концепції «Нова українська школа» Організатор:Н. Коваль – начальник відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Час проведення:20.06.2019 09:00 Місце проведення:Дворічанська ЗОШ І-ІІІ ст.
10:00 - Участь голови райдержадміністрації І. Григоренко у черговій ХХІХ сесії районної ради VІІ скликання Участь голови райдержадміністрації І. Григоренко у черговій ХХІХ сесії районної ради VІІ скликання Організатор:Нейман С.В. – керівник апарату райдержадміністрації Час проведення:20.06.2019 10:00 Місце проведення:Велика зала адмінбудинку
13:00 - Особистий прийом громадян головою райдержадміністрації І. ГРИГОРЕНКО Особистий прийом громадян головою райдержадміністрації І. ГРИГОРЕНКО Організатор:В. Катеренюк – начальник загального відділу апарату райдержадміністрації Час проведення:20.06.2019 13:00 Місце проведення:Громадська приймальня
13:00 - Участь у засіданні президії Харківської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України Участь у засіданні президії Харківської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України Організатор:Н. Коваль – начальник відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації Час проведення:20.06.2019 13:00 Місце проведення:м. Харків
Докладніше
Посилання
 

 

Версія для слабо- зорих