Особливості роботи сезонних працівників
Особливості роботи сезонних працівників

Поділитися новиною:

Особливості роботи сезонних працівників

Відповідно до ст. 7 кодексу законів про працю України особливості регулювання праці сезонних працівників установлюються законодавством шляхом укладання трудового договору.

       Відповідно до ст. 7 кодексу законів про працю України особливості регулювання праці сезонних працівників установлюються законодавством шляхом укладання трудового договору. За частиною 1 ст. 21 КЗпПУ трудовий договір є угодою між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа, зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, потрібні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.  

       Трудові договори з працівниками, зайнятими на сезонних роботах, можна віднести до строкових трудових договорів. За частиною 2 ст. 23 КЗпПУ строковий трудовий договір укладається, якщо трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами.

       Сезонними вважаються роботи, які внаслідок природних і кліматичних умов виконуються не цілий рік, а впродовж певного періоду (сезону), що не перевищує 6 місяців. Для укладення трудових договорів про сезонну роботу застосовуються правила, передбачені Указом Президії Верховної Ради СРСР «Про умови праці робітників і службовців, зайнятих на сезонних роботах від 24.09.1974 № 310.

       Список сезонних робіт і сезонних галузей затверджується Кабінетом Міністрів України. Перелік сезонних робіт встановлено Списком № 278 і до них відносять окремі роботи в таких галузях: лісова промисловість і лісове господарство, торф’яна промисловість, сільське господарство, переробна галузь (переробка плодоовочевої продукції, цукрова промисловість, первинне виноробство), санаторно-курортні заклади та заклади відпочинку, транспортно-дорожній комплекс (авіаційні роботи в сільському господарстві і лісовому господарстві). При цьому, галузь торгівлі та громадського харчування до Списку № 278 не включена. І хоча також не весь рік, а лише в теплий період року (приблизно з травня по вересень) починають працювати численні літні кафе та підприємства торгівлі плодоовочевою продукцією, може скластися враження, що роботи в цих закладах (приготування їжі, миття посуду, прибирання, продаж сільськогосподарської продукції та її зберігання тощо) є сезонним, однак  насправді вони до таких не належать.

       Отже, до сезонних робіт можна віднести роботу, яка передбачає виконання працівником своїх обов’язків упродовж певного періоду і яка є у списку сезонних робіт і сезонних галузей.

        Для сезонних працівників передбачено такі гарантії:

- осіб, яких приймають на сезонні  роботи, має бути попереджено про це під час укладання трудового договору;

- у наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу має бути зазначено, що такий працівник  приймається на сезонну роботу;

- у разі прийняття на сезонні роботи випробування з метою перевірки відповідності працівника дорученій йому роботі не встановлюється;

- у трудовій книжці працівника доцільно зазначати про сезонний характер роботи.

       Посади сезонних працівників мають бути у штатному розписі. Щоб після закінчення сезонних робіт, посади сезонних працівників не залишалися вакантними, їх можна вводити до штатного розпису такими способами:

- щороку – за наказом керівника підприємства лише на період сезонної роботи;

- один раз – під час затвердження штатного розпису з позначкою, що такі посади вводяться на певний період сезонної роботи чи укладення строкових трудових договорів із сезонними працівниками.

       Оплата праці за виконану сезонним працівником місячну чи погодинну норму праці (обсяг робіт) має проводитися не нижче мінімальної заробітної плати (ст. 95 КЗпПУ). Для сезонних працівників може застосовуватись  як погодинна, так і відрядна форми оплати праці. Оподаткування заробітної плати сезонних працівників здійснюється в загальному порядку, тобто з неї утримується ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%) та на неї нараховується ЄСВ (22%). Також сезонні працівники мають податкову соціальну пільгу.

 

 

                                                                Підготовлено УСЗН Дворічанської РДА

Web-адреса: dvorichna-rda.gov.ua/news/id/11438 | Переглядів: 838Дата публікації: 10:28 19.07.2019
Пошук
ПУБЛІЧНИЙ ЗВІТ
Консультації з громадськістю
Консультація міністра юстиції України Павла Петренка
Міжрегіональне управління НАДС у Харківській та Сумській областях інформує
...
Анонс подій
Подій не заплановано
Посилання 

 
Результат пошуку зображень за запитом державний реєстр виборців